دوربین پاناروما | دوربین ۳۶۰ درجه چگونه کار می کند؟

دوربین پانوراما

دوربین 360 درجه چیست ؟

دوربین 360 درجه که با عنوان دوربین همه جانبه یا پانوراما نیز شناخته می شود،دارای زاویه دید یا همان لنز واید 360 درجه می باشد که حدودا تمام تصویر محیط اطراف خود را پوشش می دهد.

دوربین 360 درجه زمانی به کار می آید که یک تصویر یا فیلم 360 درجه از یک محیط مورد نیاز باشد مانند کسانی که فیلم برداری پانورامیک کار می کنند.

واقعیت مجازی ( virtual reality ) یا به اختصار VR ،صنعت رو به رشدی است که امروزه توسط کمپانی های بازی سازی و حتی فیلم سازی و سایر کمپانی ها به صورت روز افزونی مورد استفاده قرار می گیرد که مشخصا ابزار و تکنولوژی اصلی مورد استفاده در این صنعت دوربین 360 درجه یا پانوراما می باشد.

 

 

کاربردهای اصلی دوربین 360 درجه

ویدئو مونوسکوپی

ویدیو های مونوسکوپیک ، فیلم ها یا ودیویوهای تختی هستند که توسط دوربین های 360 درجه ضبط شده اند.

اپلیکیشن های مختلف و بسیاری برای اجرا و استفاده ویدیو های این نوع دوربین ها وجود دارد.از جمله معروف ترین کاربرهای دوربین های 360 درجه،گوگل می باشد که در بخش گوگل مپ و با عنوان street view مورد استفاده قرار گرفته است.

همچنین از امکان بسیاری از سایت های تبلیغاتی دوست یابی و غیره برای تبلیغ کالا یا سایر خدمات خود استفاده میکنند.

 

ویدئو استریوسکوپیک

این مورد بصورت گسترده ای در صنعت VR یا همان واقعیت مجازی استفاده می شود.ویدیو استریوسکوپیک از طریق ویدیو های مونوسکوپی و ایجاد تفسیر 3 بعدی تصاویر این ویدیوها برای هر چشم ساخته می شوند.

متعاقبا پس ویدیو های استریوسکوپیک باید توسط 2 دوربین 360 درجه ،هر کدام برای یک دید گرفته شوند.بدین صورت فیلم های گرفته شده بیشتر حس واقعی تری به بیننده القاع خواهند کرد.

دوربین خودرو 360 درجه

تکنولوژی 360 درجه در دوربین های خودرو نیز استفاده می شود، چرا که راننده می تواند از تمام جهات خودرو خود فیلم برداری کند و در صورت بروز حادثه نقطه کوری وجود نداشته باشد و حادثه از دید دوربین پنهان نماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *